Култивираните перли са придобили наистина значително място на пазара, когато пластмасовите копчета по дрехите са се установили като норма. Преди това, повечето копчета са били седефени, правени от черупките на мекотели, образуващи перли по естествен начин. Тъй като тези раковини са били събирани, за да се превърнат в копчета, естествените перли в тях са били откривани случайно и затова са били редки и ценни – особено силно търсена на пазара стока. Въпреки това, след като черупките вече не били необходими за производство на копчета, събирането на мекотели значително намаляло и, съответно, мястото на естествените перли в индустрията, вече не било същото. Това създало една чудесна възможност за отглеждане на перли и създаване на култивирани такива, които за кратко време са превзели пазара и са се превърнали в огромната индустрия, която представляват и днес.
Култивираните перли могат да бъдат разделени генерално на два вида – сладководни и соленоводни. Основните разлики между тези видове са, че в сладководните миди се поставя само малко парченце мантия от друга мида и перлата, която се получава, е с форма, каквато природата реши и се характеризира с изцяло плътен седеф, от ядрото до повърхността. При соленоводните стриди, освен парченце мантия, се поставя и ядро – седефено топче, около което вече стридата започва да образува седеф. Така самите перли стават по-големи и по-кръгли, но за сметка на това имат сравнително тънък слой седеф, който е образуван около това ядро, което ги прави не толкова издръжливи, а и не толкова близки до напълно естествените перли.
Друга отличителна характеристика между соленоводните и сладководните перли е мястото, където биват имплантирани. При соленоводните стриди, тъканта и мънистото се имплантират в гонадата (половият орган) на мекотелото, като след това се очаква да се образува цяла соленоводна перла около поставеното ядро. При сладководните миди, малки парченца тъкан се имплантират в мантията на мекотелото. За разлика от имплантацията за соленоводни перли, няколкото парченца тъкан, поставени в мантията на сладководната мида, обикновено водят до получаване на няколко култивирани перли наведнъж. Техниката за отглеждане на соленоводни перли, обичайно води до произвеждане на само една перла в стридата.