Характеристики на изкуствените перли
Поради големия напредък в науката, имитацията на перли може да бъдат извършена от различни видове материали и пак перлите да изглеждат като истински. Някои от най-популярните изкуствени материали за перли са следните: стъкло, пластмаса, алабастър – назоваваме само няколко. Също така са създадени химични формули, които могат да покриват изкуствени перли, за да им придават естествено изглеждащи цветове и блясък, така че да бъде трудно да се разбере само чрез разглеждане с просто око дали перлата е истинска или имитация.
Основна характеристика на имитациите са изключително гладката им повърхност, перфектни, дори съвършени форми, неестествен блясък и същевременно много ниски цени. За щастие масовите изкуствени перли могат доста лесно да бъдат разпознати дори от непрофесионалисти, най-вече заради тяхното тегло. Изцяло стъклените топчета са доста по-тежки от истински перли, а пластмасовите пък са доста по-леки. Друг характерен белег е тяхната повърхност – толкова е гладка и равна, че няма тази грапава, „пясъчна“, структура и минавайки със зъб по повърхността на такава „перла“, веднага се усеща плъзгането му върху нея като по гладка пластмаса или стъкло и липсва пясъчната структура на истинския седеф.
За съжаление има и такива имитации, които са доста по-успешни и трудни за установяване с просто око или чрез лесния тест със зъб. Такива са например популярните перли “Majorica”. Те са разработили субстанция, която доста точно наподобява като състав този на истинския седеф и покриват с нея пластмасови или стъклени топчета. Като краен ефект се получават много кръгли, лъскави и гладки „перли“, които изглеждат доста убедително и само чрез първичен тест от непрофесионалист, може да не успеят да бъдат разкрити. Важното е да запомните, че подобен тип перли не са отглеждани по естествен или култивиран път, в истински миди, и по никакъв начин не могат да бъдат причислявани към тях.