Култивираните перли са придобили наистина значително място на пазара, когато пластмасовите копчета по дрехите са се установили като норма. Преди това, повечето копчета са били седефени, правени от черупките на мекотели, образуващи перли по естествен начин. Тъй като тези раковини са били събирани, за да се превърнат в копчета, естествените перли в тях са били откривани случайно и затова са били редки и ценни – особено силно търсена на пазара стока. Въпреки това, след като черупките вече не били необходими за производство на копчета, събирането на мекотели значително намаляло и, съответно, мястото на естествените перли в индустрията, вече не било същото. Това създало една чудесна възможност за отглеждане на перли и създаване на култивирани такива, които за кратко време са превзели пазара и са се превърнали в огромната индустрия, която представляват и днес.
Култивираните перли могат да бъдат разделени генерално на два вида – сладководни и соленоводни. Основните разлики между тези видове са, че в сладководните миди се поставя само малко парченце мантия от друга мида и перлата, която се получава, е с форма, каквато природата реши и се характеризира с изцяло плътен седеф, от ядрото до повърхността. При соленоводните стриди, освен парченце мантия, се поставя и ядро – седефено топче, около което вече стридата започва да образува седеф. Така самите перли стават по-големи и по-кръгли, но за сметка на това имат сравнително тънък слой седеф, който е образуван около това ядро, което ги прави не толкова издръжливи, а и не толкова близки до напълно естествените перли.
Друга отличителна характеристика между соленоводните и сладководните перли е мястото, където биват имплантирани. При соленоводните стриди, тъканта и мънистото се имплантират в гонадата (половият орган) на мекотелото, като след това се очаква да се образува цяла соленоводна перла около поставеното ядро. При сладководните миди, малки парченца тъкан се имплантират в мантията на мекотелото. За разлика от имплантацията за соленоводни перли, няколкото парченца тъкан, поставени в мантията на сладководната мида, обикновено водят до получаване на няколко култивирани перли наведнъж. Техниката за отглеждане на соленоводни перли, обичайно води до произвеждане на само една перла в стридата.

Има няколко съвременни метода, използвани за култивиране на цели перли. Двата най-често използвани са имплантиране на тъкан от зародиш и производство на така нареченото второ поколение, като фермерите непрекъснато търсят начини за подобряване на методите си, продължавайки своята работа и изследвания в тази насока.
Този метод за култивиране на перли започва с миди, които са приблизително на 6-12 месеца. Времето за растеж отнема около 3 до 5 години (въпреки че при някои сладководни перли може да отнеме до 7 години преди достигане на пълна зрялост). Заради природните и научни фактори (нямат кръгло ядро в себе си), перли, произведени чрез този процес, се различават една от друга по размер и форма. В този смисъл, само много малък процент от цялото производство на перли се състои от кръгли или почти кръгли форми. В действителност, само около 2% от перлите, отглеждани чрез този метод, се считат за кръгли или почти кръгли. Във ВЕЛМАР могат да бъдат открити перли с такива характеристики, които се водят за най-доброто в света на перлите.


Перли, произведени в миди със зародишна тъкан, обикновено са във форма на копче, овал, барок, полубарок или сълза. Те варират в цветове от бяло до оранжево (или "праскова") и от злато до лавандула и лилаво. Качеството на перлите също може да варира в широки граници от "нискокачествени" перли, които или са изхвърлят, или са използвани като съставка в козметични или здравни рецепти, до търговски клас перли, подходящи както за нисък, така и за висок клас дизайн на бижута. От приблизителните 1600 тона сладководни перли, произведени в Китай всяка година, само около 882 тона от тях се считат за достатъчно добри, за да бъдат вложени в бижута и в последствие разпространени по търговските мрежи.
Производството на сладководни перли чрез процеса на култивиране от второ поколение се извършва по-рядко, просто заради присъщите характеристики на процеса. Това не е често използван метод, главно защото мидите от първо поколение обикновено умират след първата си реколта. В повечето ферми само 10% от мидите остават живи след прибиране на първите им перли. Някои ферми работят върху това негативно явление и са намалили смъртността до към 60-70%, но тя все още е на 90% при повечето стопанства за сладководни перли.
Производството от второ поколение работи само при 10% от мидите, които остават живи и които са произвели висококачествени перли през първата си реколта. Единствено при тях се предполага, че са в състояние да произведат култивирани перли със значителна стойност и при повторна реколта.
Всяка мида, която оцелява при първоначалното прибиране на реколтата, и се счита за подходяща за втора реколта, обикновено запазва от 24 до 32 перлени торбички в своята мантия. Фермерите, или връщат мрежите с миди директно във водата, точно както първия път, или решават да имплантират определени видове ядро в тези перлени торбички, за да може мидите да отделят седеф около тях и по този начин да образуват различни видове форми. Независимо от метода, използван при втория път, получените перли винаги са обозначени като "второ поколение култивирани перли".
Производителите, използващи метода на второ поколение често разкриват, че качеството на произведените перли е по-ниско от това на първото поколение. Най-вече това се дължи на факта, че произведените по този метод перли са с барокова форма или с формата на копче, отколкото с кръгли или почти кръгли форми.




Въпреки че сладководните перли са най-популярните перли, които може да срещнете, напълно кръгли, лъскави и гладки сладководни перли са изключително редки и ценни (под 3% от световното производство). Висококачествени сладководни перли, каквито могат да бъдат открити само в най-реномираните магазини за бижута по света, както и в богатата колекцията на ВЕЛМАР, имат своята доста висока стойност. Все пак, сладководните перли си остават най-изгодните измежду всички видове, а красотата, многообразието и уникалността им ги правят страхотен избор, когато искате да се сдобиете с бижу за цял живот.


Велислав Иванов

Ако се чудите колко достъпни могат да бъдат сладководните перли и дали можете да намерите високо качесто спрямо вашият бюджет? Отговорът е „ДА“!